Czech CZ Loko, demiryolu işleticisi ile manevra lokomotifi tedariki için 9 milyon Euro’luk anlaşma imzalayacak

23 Ocak 2019

Çek  CZ Loko, Sloven demiryolu operatörü Slovenske Železnice'nin kargo kolu  Tovorni Promet'e Koper yük istasyonu için dört yeni dizel manevra lokomotifi  tedarik etmek için yapılan  halka açık ihaleyi  kazandı. İhaleye katılan tek şirket olan CZ Loko, KDV hariç  7.46 milyon EUR veya KDV dahil 9.10 milyon olarak ikili  fiyat  teklifinde bulunmuştu.
 
Slovenske Železnice, geçen yıl Tovorni Promet'in 69'u dizel motor olan toplam  139 adet motor filosunu güncelleme çalışmalarını 2017 yılında dört yeni lokomotif alarak başlatmıştı.  Şirket, ek dizel lokomotiflerin yanı sıra 15 yeni multi-sistem elektrikli lokomotif  ve 2025'ten sonra eskilerin yerini almak için yeni elektrikli lokomotifler satın almayı planlıyor.
 
Slovenske Železnice’nin  yenilenme çabalarına  yardımcı olmak amacıyla Tovorni Promet için stratejik  ortak arayışına  iki şirketten ( Fransız SNCF ve Çek EPH)   % 49'luk hisse için  bağlayıcı teklif geldiği diğer taraftan Slovenske Železnice’nin  yolcu bölümünün modernizasyonun  ise  26 yeni yolcu treni alımı için Swiss Stadler Rail ile 169 milyon Avro’luk bir sözleşme imzalamasıyla başladığı ve şirketin 26 ek tren alımı için Stadler ile görüşmelerinin sürdüğü belirtilmektedir.
  
Kaynak: STA Online
 
Yayımlayan: Ljubljana Ticaret Müşavirliği