TOBB’dan 1. Hazar Ekonomik Forumunun tanıtımına destek

15 Temmuz 2019

Türkiye’nin önemli kurumlarından biri olan TOBB’dan Türkmenistan’ın Avaza bölgesinde gerçekleştirilecek 1. Hazar Ekonomik Forumunun tanıtımına önemli destek geldi. TOBB tarafından üye şirketlere gönderilen yazıda fuara katılım için davet edilmektedir. TOBB ve EİT TSO işbirliğinde İstanbul TOBB Plaza İbrahim Çağlar Toplantı salonunda daha öncede tanıtım toplantısı düzenlenmişti. Toplantıya Türkmenistan Ankara Büyükelçisi İşankulu Amanlyev, İstanbul Başkonsolosu Murad Seyitmamedov, TOBB Başkan Özel Müşaviri Bahri Can Çalıcıoğlu ve Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Adem Kula ve çok sayıda davetli katıldı.
TOBB hâlihazırda yüzbinlerce şirketin çatı kuruluşu olan TOBB tarafından üye şirketlere gönderilen söz konusu yazıda şöyle denilmektedir:“İlgide kayıtlı yazıda, Türkmenistan Milli Turizm Bölgesi Avaza’da 1. Hazar Ekonomi Forumu’nun 11- 12 Ağustos 2019 tarihlerinde gerçekleştirileceği bildirilmektedir.
Söz konusu Forum kapsamında, 11 Ağustos 2019 tarihinde Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı himayelerinde, Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası organizatörlüğünde ayrıca “Yenilikçi Teknolojiler” adı altında uluslararası bir fuarın düzenlenecektir. Bu bağlamda “Uluslararası Yenilikçi Teknolojiler Fuarı” içerisinde Türk firmalarının katılım sağlayacağı ayrı bir Fuar alanı oluşturulacaktır. “Uluslararası Yenilikçi Teknolojiler Fuarı”, yüksek teknoloji sektörlerinde düzenlenecek olup, söz konusu Fuara, ülkemizden aşağıdaki sektörlerden firmalarımızın katılması beklenmektedir. Birliğimiz aracılığı ile fuara katılan firmalarımıza özel indirim uygulanacaktır.
Sektörler:
- Petrol ve doğalgaz-lpg
- Bilgi teknolojileri
- Yazılım
- Ulaştırma ve Haberleşme
3
- Savunma sanayi
- Telekomünikasyon,
- Otomotiv
- Hafif sanayi teknoloji şirketleri vb
Söz konusu Forum’un ve Fuarın içeriğine dair bilgilere https://cefavaza2019.gov.tm/ adresinden ulaşılabilir. Etkinliklere katılmayı düşünen firmalarımızın Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası (Kemal Amanov, Tel: +99312 398887,398898 kemal.exhibition@gmail.com;atanepes.wes@gmail.com) ve Birliğimize (Adem Kula, Tel: 0212 924 3973 adem.kula@tobb.org.tr) başvurması gerekmektedir.”

Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Bülteni