Türkmenistan Karakum çölüne Güneş paneli kuruldu

18 Ocak 2020

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Türkmenistan’ın Karakum çölündeki 3 köyüne Güneş panelleri kuruldu. Söz konusu proje, Devlet Su Kaynakları Komitesi ve Küresel Çevre Fonu’nun desteğiyle yürütülen bir pilot proje oldu.
UNDP basına yaptığı açıklamasına göre, yaklaşık 1200 yerel sakin elektrik ihtiyaçlarını Güneş enerjisinden alabilecek. Tedarik edilen kaynakların gücü 10 kW olup, Karakum'un merkezinde bulunan Ahal vilayetinin Beşkak, Böri ve Yel köylerinin sakinleri alternatif enerji kullanabilecektir. Temel olarak, Güneş panellerinden alınan elektrik, daha önce dizel jeneratörlerin kullanıldığı pompalama suyuna yönlendirilecektir. Yeniliklerin temel amacı atmosfere giren zararlı gaz miktarını azaltmaktır.
Karakum'un neredeyse sabit hava durumu göz önüne alındığında, bölge için güneş panelleri son derece tercih edilmektedir. Buna ek olarak, dizel jeneratörlerin sınırlı çalışma saatlerine alışkın olan nüfus için, Güneş'in kesintisiz enerjisi gerçek bir yeniliktir.
UNDP Temsilcisi Geldi Muradov’un belirtti gibi, Güneş panelleri, elektrik hatları inşa etmenin ekonomik olarak mümkün olmadığı uzak köylere elektrik sağlamak için de karlı bir çözümdür. Genel olarak, yeni enerji kaynakları nüfusun yaşam standardını olumlu etkileyecektir.


Kaynak: Atavatan Türkmenistan Haber Bülteni