Türkmenistan Nayip gaz işleme kompleksinde yeni bir hat açılacak

22 Nisan 2019

Lebap velayat'ın kuzeyindeki Zaung Karakum'daki Nayip gaz işleme kompleksinin ilk teknolojik hattının karmaşık modernizasyonu çalışmalarının yüzde 60'ından fazlası tamamlandı. İtalyan Tehnofrig firması tarafından Haziran 1998'de devreye alınan bu tesis, Türkmenistan'ın gaz işleme endüstrisinin başlangıcına işaret ediyordu.

Sıvılaştırılmış gaz üretimi için departman yönetiminde açıklandığı gibi, modernize teknolojik tesisatın yenilenmesinin ve devreye alınmasının tamamlanmasını hızlandırmak için tüm önlemler alınmaktadır. Bu, doğal yakıtın işleme verimliliğini ve bundan üretilen sıvılaştırılmış gaz ve hidrokarbon kondensatın kalitesini önemli ölçüde artıracaktır.

Ve önümüzdeki yıllarda, sıvılaştırılmış gaz üretimi için kurulumun ve bu kontrolün Bagadzhinskoye sahasında yeniden yapılması planlanmaktadır. Temelinde, stiren-bütadien kauçuğu ve polistiren üretimi için bir gaz kimyasal kompleksi inşa edilmesi planlanmaktadır. Şimdi bu konuların çözülmesi planlanmaktadır.

Bu arada, departman çalışanları, ağırlıklı olarak ihraç edilen yüksek kaliteli evsel yakıt üretme görevini başarıyla yerine getirmektedir. Yılın başından bu yana, plan üzerinde 4 bin ton olmak üzere neredeyse 40 bin ton sıvılaştırılmış gaz ürettiler. Üretimde geçen yılın aynı dönemine göre önemli bir artışa ulaşıldı. Ocak-nisan aylarında Lebap’ın gaz üreticileri, hafif petrol ürünlerinin ihraç edildiği Seydi Petrol Rafinerisine yaklaşık 20.000 ton hidrokarbon kondensat verdi.

Kaynak: Altyn Asyr