Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri 1 Kasım 2022

24 Ekim 2022

Ticaret Bakanlığı firmaları temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme amacıyla yurt sathında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenliyor.

Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri organizasyonları COVİD-19 salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde online olarak devam ediyor.
Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) koordinasyonunda İstanbul Ticaret Odası (ITO) eğitim organizasyonuyla İstanbul’da yerleşik iş çevrelerine yönelik olarak 1 Kasım 2022  tarihinde Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenecektir.
 
Seminer;
 

  • Ticaret Bakanlığı tarafından İhracatta Uygulanan Yeni Nesil Destek Programları (Mal ve Hizmet Sektörleri İhracatı),
  • Ticaret Bakanlığı Kolay İhracat Platformu,

konularını kapsamaktadır.
 
Ticaret Bakanlığınca, 2021 yılında 71 ilde, 21 işbirliği kuruluşu ile 59 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 10.424 kişi katılım sağlamıştır.
 
2022 yılında 64 İlde, 16 işbirliği kuruluşu ile gerçekleştirilen 38 online Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerine 8.747 kişi katılım sağlamıştır.
2022 yılında video konferans yöntemiyle 50 online Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.