Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri 8 – 9 Şubat 2021

28 Ocak 2022

Ticaret Bakanlığı firmaları temel dış ticaret işlemleri, ihracatta sağlanan devlet destekleri ve potansiyel ihraç pazarları hakkında bilgilendirme amacıyla yurt sathında Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenliyor.
Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri organizasyonları COVİD-19 salgını nedeniyle alınan önlemler çerçevesinde online olarak devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) koordinasyonunda İzmir Ticaret Odası (İZTO) eğitim organizasyonu ile İzmir’de yerleşik iş çevrelerine yönelik olarak 8-9 Şubat 2022 tarihlerinde Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerleri düzenlenecektir. 
 
Seminerler;
 
- Ticaret Bakanlığı tarafından İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları (Mal ve Hizmet İhracatı),
- İhracatta Gümrük Mevzuatı ve Uygulamaları,
- Gümrük İşlemlerinin Kolaylaştırılması,
- Ülke Sunumu – Meksika ( Meksika Pazarına İhraç İmkanları),
- Dahilde ve Hariçte İşleme Rejimleri,
- Türk EXİMBANK İhracat Kredi Sigorta ve Garanti Programları,
- E-Ticaret / E- İhracat Uygulamaları ve
Ticaret Bakanlığı Kolay İhracat Platformu konularını kapsamaktadır.

Ticaret Bakanlığınca, 2021 yılında 71 ilde, 21 işbirliği kuruluşu ile 59 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri düzenlenmiş ve bu seminerlere 10.424 kişi katılım sağlamıştır.
 
26 Ocak 2022 tarihinde İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) Genel Sekreterliği ev sahipliğinde çevrimiçi olarak gerçekleştirilen Dış Ticaret Bilgilendirme Seminerine 448 kişi katılım sağlamıştır.
 
2022 yılında video konferans yöntemiyle 50 Dış Ticaret Bilgilendirme Semineri gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.